Amatas upe aizvijas tikai 500 metru attālumā no Kārļamuižas. Tā ir Gaujas kreisā krasta pieteka un sākas Vidzemes augstienē no Kūkāļa ezera, 216 metrus virs jūras līmeņa. Gaujā tā ietek netālu no Edernieku, Leimaņu un Ķūķu iežiem. Kopējais kritums 193 metri, lejtecē vietām sasniedz 8-10 m/km. Straumes ātrums mazūdens periodā 0,5-2 m/s, palu laikā – aptuveni 3 m/s.Amatas upe

Amata arī ir viena no skaistākajām Latvijas upēm! Lejasdaļā Amatas upe tek pa senleju stāvos, 15-40 m augstos smilšakmens un dolomīta krastos,  tos var aplūkot pārgājienā pa Amatas taku. Tā aizvijas gar upes labo krastu no Vidzemes šosejas tilta pie Melturiem, gar Kārļamuižas ainavu parku un Zvārtes iezi līdz Amatas tūristu apmetnei pie Kārļu – Līgatnes ceļa Veclauču tilta. Ainaviski skaistākās vietas paveras ap Kārļiem un no Zvārtes līdz Gaujai.

Amatas upe piemērota laivu nobraucieniem un treniņiem pavasarī līdz zemam palu līmenim. Standarta maršruts ir no Rīga-Valka dzelzceļa tilta līdz Cēsu-Līgatnes ceļa tiltam, kaut arī pa upi  var braukt jau daudz augstāk – vismaz no Skujenes (tad tas ir 2 dienu maršuts).

Kopējais nobrauciena laiks no dzelzceļa tilta – ap 2.5 – 3.5h (atkarībā no ūdens līmeņa); no Zvārtes – ap 10-15 min.